Klasa IV

Zad. 1
Drewniany nos Pinokio ma długość 3 cm. Ilekroć Pinokio skłamie, długość jego nosa podwaja się. Jaką długość będzie miał jego nos po 7 kłamstwach?

Zad. 2
Mam 10 palców u rąk. Ile jest palców u 20 rąk?

Zad. 3
Każdy z sześciu braci ma 3 siostry. Ile jest wszystkich dzieci?

Zad. 4
8 ludzi ma po 8 kotów, każdy kot zjada po 8 myszy, każda mysz zjada po 8 kłosów jęczmienia, a z każdego kłosa może wyrosnąć 8 miar ziarna. Ile byłoby wszystkich miar ziarna?

Zad. 5
Spośród 100 Mikołajów rozdających prezenty w Beskidach Wschodnich 90 mówi po huculsku, 80 po łemkowsku i 60 po bojkowsku. Co najmniej ilu z nich mówi wszystkimi trzema gwarami ( językami)?

Klasa V

Zad. 1
Jeżeli cztery pająki łapią cztery muchy w ciągu czterech minut, to ile trzeba pająków, aby złapać sto much w ciągu stu minut?

Zad. 2
Dwaj ojcowie i dwaj synowie zjedli łącznie 3 jabłka - każdy po jednym. Jak to jest możliwe?

Zad. 3
Przedstaw liczbę 100 za pomocą czterech dziewiątek i działań arytmetycznych.

Zad. 4
Do jakiej liczby może doliczyć się człowiek, jeśli przyjmiemy, że będzie liczył nieprzerwanie przez 60 lat po 300 dni w roku po 10 godzin dziennie, po 60 liczb na minutę?

Zad. 5
Trzech Mikołajów rozdało 17 prezentów w pół godziny. Mikołaj Mały rozdał rozdał dwa razy więcej niż Duży, a Mikołaj Średni rozdał mniej od Małego, ale więcej od Dużego. Ile prezentów rozdał każdy z nich?

Klasa VI

Zad. 1
Ile końców mają 6 i pół kija?

Zad. 2
Zapisz liczbę 100 za pomocą cyfr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 oraz nawiasów i działań.

Zad. 3
Wnuk zapytał dziadka: "Ile masz lat?"Dziadek odpowiedział: "Jeżeli przeżyję jeszcze połowę tego, co już przeżyłem, i jeszcze 1 rok, to będę miał 100 lat." Ile lat ma dziadek?.

Zad. 4
Jeżeli napiszemy kolejno liczby od 1 do 1000 i dodamy je, to jaką otrzymamy sumę?

Zad. 5
Prawdziwy Mikołaj zawsze mówi prawdę, fałszywy Mikołaj zawsze kłamie. Wiadomo, że wśród Mikołajów A, B, C jest dwóch prawdziwych i jeden fałszywy. A mówi: „Mikołaj B jest fałszywy”. B mówi: „Mikołaj C jest prawdziwy”. C mówi: „Mikołaj A jest Fałszywy”. Który z nich jest Fałszywym Mikołajem?

Kontakt: cs.alfa.phi@gmail.com