Wszystko co widzimy, może być postrzegane w inny sposób. Dlatego pytam siebie; czy wszystko na co patrzymy nie jest iluzją?

Sandro del Prete

Złudzenie optyczne jest to błędna interpretacja obrazu przez mózg jest związana z wpływem kontrastów, kolorów i cieni, które wprowadzają mózg w błąd. Mechanizmy percepcji źle odbierają konkretne obrazy, przez co zamiast pomagać – prowadzą do złudzeń. Powodem jest również opóźnienie w odbiorze danych wizualnych podczas przenoszenia ich z siatkówki oka do odpowiedniego obszaru mózgu. Jest to bardzo krótkie opóźnienie – ok. jednej dziesiątej sekundy. Umysł jednak nawet w tak krótkim czasie potrafi „dorysować” sobie odpowiedni obraz.

Ściana kawiarni

Złudzenie ściany kawiarni, to jedna z najpopularniejszych iluzji optycznych, jakie możemy spotkać. Dlaczego tak ją nazywamy? W związku z wzorem, jaki został ułożony z kafelków na jednej z ścian pewnej kawiarni w Anglii.


Skąd się wzięła ta wolna kratka?

Górna figura geometryczna składa się z mniejszych figur. Po poprzestawianiu ich i ułożeniu w inny sposób pojawia się dziura. Zmiana ułożenia elementów nie powinna mieć wpływu na powierzchnie figury. I w rzeczywistości nie ma. Błędne w tym eksperymencie jest założenie, które przyjmujemy nieświadomie, że obie figury są trójkątami prostokątnymi o przyprostokątnych długości 5 i 13 kratek. Przeciwprostokątna nie jest jednak prostym odcinkiem ( sprawdź linijką), ponieważ małe trójkąty zielony i czerwony nie są podobne. W pierwszej figurze przeciwprostokątna jest wklęsła w drugiej wypukła. Stąd różnica pola wynosząca jedną kratkę.

Siatka Hermana

Jest to rysunek na którym widzimy czarne kwadraty oddzielone białymi liniami. Na skrzyżowaniach białych lini zauważamy szare kropki – których w rzeczywistości nie ma.


Irradiacja

Mimo, iż zarówno czarny kwdrat na białym tle, jak i biały na czarnym tle są tej samej wielkości, to wydaje się, że drugi z wymienionych jest większy.
Kontakt: cs.alfa.phi@gmail.com