Kliknij w obrazki aby pokazać lub ukryć rozwiązania poszczególnych zagadek.

Zagadka Einsteina

Krąży legenda, że tę zagadkę wymyślił Albert Einstein. Podobno powiedział też, że 98% ludzi nie jest w stanie jej rozwiązać.

Pięciu ludzi mieszka w pięciu różnych domach, z których każdy ma inny kolor. Wszyscy palą pięć różnych marek papierosów i piją pięć różnych napojów. Poza tym jeszcze hodują zwierzęta pięciu różnych gatunków.

 1. Norweg zamieszkuje pierwszy dom
 2. Anglik mieszka w czerwonym domu
 3. Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego
 4. Duńczyk pija herbatkę
 5. Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów
 6. Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille
 7. Niemiec pali Marlboro
 8. Mieszkaniec środkowego domu pija mleko
 9. Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę
 10. Palacz Pall Malli hoduje ptaki
 11. Szwed hoduje psy
 12. Norweg mieszka obok niebieskiego domu
 13. Hodowca koni mieszka obok żółtego domu
 14. Palacz Philip Morris pija piwo
 15. W zielonym domu pija się kawę

Pytanie: Kto hoduje rybki?

Rozwiązanie:
 • W pierwszym domu mieszka Norweg (1), drugi dom jest niebieski (12), w trzecim domu pija się mleko (8).
 • Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego (3), a więc na pewno nie są to domy 1. i 2., ponieważ drugi jest niebieski. Mogą to być domy 3. i 4., lub 4. i 5. W zielonym domu pija się kawę (15), a więc jest to dom 4. lub 5. (w domu 3. pija się mleko). Jednak gdyby był to dom 5., to nie miałby żadnego domu po prawej stronie, a musi mieć biały dom (3). Więc dom 4. jest zielony, a 5. biały.
 • Anglik mieszka w czerwonym domu (2), więc pozostaje mu tylko dom środkowy.
 • Cztery domy mają już przyporządkowane kolory, pozostał tylko pierwszy, więc wiemy że jest on żółty, a jego mieszkaniec pali cygara (6). Skoro Norweg mieszka w żółtym, to jego sąsiad z niebieskiego domu, hoduje konie (13).
 • Co pije Norweg? Na pewno nie mleko, ani nie kawę, ponieważ te są już pite w innych domach. Na pewno nie herbatę, ponieważ ją pije Duńczyk (4). Na pewno nie piwo, ponieważ je pije palacz mentolowych (14), a Norweg pali cygara. Podsumowując, Norweg pije wodę, a co za tym idzie, jego sąsiad, pali papierosy light (9).
 • Kto może palić mentolowe i pić piwo? Norweg nie może, bo pije wodę i pali cygara. Jego sąsiad nie może, bo pali papierosy light. Anglik nie może, bo pija mleko. W czwartym domu pija się kawę, a więc piwo i mentolowe przypadają do ostatniego domu.
 • Według punktu (7), Niemiec pali fajkę, a my nie wiemy jakie papierosy pali się w domu 3. i 4. W domu 3. nie może mieszkać palacz fajki, ponieważ mieszka tam Anglik, więc w domu 4. mieszka Niemiec i pali fajkę. Anglik natomiast pali papierosy bez filtra (tylko to zostało), a co za tym idzie hoduje też ptaki (10).
 • Skoro palacz papierosów light (drugi dom), mieszka obok hodowcy kotów, to tym hodowcą jest Norweg (drugi sąsiad to Anglik, ale on hoduje ptaki).
 • Pozostaje jeden napój do rozdzielenia – herbata, więc pije ją mieszkaniec domu 2., a co za tym idzie jest on Duńczykiem (4).
 • Pozostała tylko jedna informacja (11). Zatem w ostatnim domu musi mieszkać Szwed, hodujący psy (tylko ten dom nie ma określonego mieszkańca).
 • Wiadomo już co hodują wszyscy, oprócz Niemca – zatem to on hoduje rybki.
Ukryj rozwiązanie

Stado owiec

Pasterz prowadził stado liczące 70 owiec i spotkał wędrowca, który go zapytał:
- Ile owiec z Twego stada prowadzisz teraz na pastwisko?
Pasterz odpowiedział:
- Prowadzę dwie trzecie od jednej trzeciej części swego stada.
Ile ów pasterz ma wszystkich owiec?


Rozwiązanie:
315
Kontakt: cs.alfa.phi@gmail.com